Asics GEL – Fuji Racer 3

01. Asics Fuji Racer 3

Powinienem wstrzymać się z opowieścią o Racerach, ale te buty wyjątkowo pozytywnie leżą na nogach. Stąd ten pośpiech. To nie obawa o to, że się rozlecą – chociaż w życiu wszystko jest możliwe. Nawet to, że Asicsy nie wytrzymają dwustu kilometrów. Na razie wyglądają nieźle jak na tak krótką, ale burzliwą historię. Około 200 kaemów przyzwoitego biegania. Jeden bieg ultra, jeden górski półmaraton, mocna terenowa dziesiątka, porządne 30km wybieganie po kamieniach, błocie i wodzie oraz kilka treningów. Dlatego buty dostały nieźle po bieżnikach w bardzo krótkim czasie!

W swoim dążeniu do pozbycia się czarnych paznokci miałem trzy wyjścia, tak jak większość z nas. Po pierwsze mogłem obciąć palce, po drugie – zrezygnować z biegania, a po trzecie – kupić większe buty. Wybrałem tą najmniej bolesną opcję i kupiłem większe obuwie. A później jeszcze większe, bo tamte nic nie dały i jeszcze większe, aż doszedłem do takich rozmiarów, że buty na mecie były co najmniej o dwie sekundy wcześniej niż ja.

02.Asics Fuji Racer 3

Niestety pech chciał, że urodziłem się z szerokimi stopami, tak jak wielu ludzi. A producenci nie wiedzą (albo nie chcą wiedzieć) o tym, że jedni ludzie mają małą stopę, ale szeroką, a inni dużą i wąską. Dla nich duża musi być szeroka, a mała – wąska i koniec. Tylko tak postrzegają świat. Podobno firma Newbalance produkuje buty tego samego rozmiaru, o trzech dostępnych szerokościach. Ciekawe czy to prawda? Problem z szerokością stopy jest taki, że jeśli kupi się buty odpowiednie na długość, to małe palce dotykają krawędzi buta, co zwłaszcza na zbiegach jest mocno odczuwalne. A później czarne paznokcie gwarantowane. Stąd moje rozpaczliwe poszukiwania odpowiedniego rozmiaru. Pragnąc uzyskać buty o odpowiedniej szerokości, zmuszony byłem kupować większe rozmiary. Co w efekcie doprowadziło do przewymiarowania. Wspominam o tym, bo Racery kupiłem przez pomyłkę o pół rozmiaru mniejsze. To znaczy mniejsze od tych największych jakie mam i świetnie się w nich biega. Może to zaleta tych butów, lub inaczej teraz biegam? A może cieszę się przedwcześnie? Zobaczymy. Teraz kilka słów o butach.

Asics Gel Fuji Racer 3 to model z serii Fuji, która obejmuje buty do biegania w trudniejszym i łatwiejszym terenie. Jednak nie są to buty do biegania po górach lub asfalcie. Ja biegam w nich po górskich ścieżkach, lecz nie jest to teren wysokogórski. Nawierzchnia moich tras jest urozmaicona, od kamiennych dróg lub ścieżek do leśnych wygodnych traktów. Nie wiem ile na tych trasach buty wytrzymają, ale w swojej budowie przypominają równie delikatne Montrail Masochisty – przeznaczone do biegania górskiego w których nieźle biega się po górskich ścieżkach.

03.Asics Fuji Racer 3

W ofercie serii Fuji znajdują się zarówno modele startowe jak i treningowe. Mógłbym tutaj przytoczyć jedno zdanie opisu: „budowa języka zapobiega dostawaniu się kamyczków do wnętrza buta” Zapobiega, co nie znaczy, że kamyczki nie wpadają – mnie czasami coś tam do buta wpadnie. Najważniejsze, żeby nie było to podczas zawodów. Buty są wąskie i dzięki temu znakomicie przylegają do stopy, co podczas pierwszego treningu sprawiło na mnie pozytywne wrażenie. Asics Gel Enduro 8 i 9 w których ostatnio biegałem w porównaniu z Racerami wydały mi się niezwykle toporne.

Lekka i przewiewna cholewka z jakiej buty są zbudowane powoduje to, że biega się w nich wygodnie, a system drenażu w podeszwie odprowadza nadmiar wody z butów. Kilka razy znakomicie się to sprawdziło. Na moim 30km treningu, praktycznie od ok. 2km biegłem w mokrych butach. Trening był dość długi, bo dystans pokonałem w czasie około 4 godzin, ale żadnych obtarć, odcisków, ani ran na stopach nie miałem, a buty dzięki drenażowi i swojej lekkiej konstrukcji nie ciążyły. Znajdująca się w języku kieszonka służąca do schowania sznurówek to rozwiązanie stosowane w wielu modelach. Niby szczegół, ale bardzo przydatny zwłaszcza w biegach terenowych, gdzie wystającymi sznurówkami możemy o coś zahaczyć.

05.Asics Fuji Racer 3

„Agresywny, trójwymiarowy profil podeszwy zapewnia przyczepność w każdych warunkach. Wstawki odblaskowe zwiększają widoczność biegacza w ciemności.” – opis ze strony sklepu. Miałem obawy, wbiegając w tych butach po raz pierwszy na kamienną, górską ścieżkę, czy można w tak delikatnych butach po niej biegać? Ogromnie zaskoczony byłem tym, że się dało. A jak długo to się jeszcze okaże. Myślę, że to zasługa właśnie trójwymiarowego profilu dzięki któremu but jest elastyczny, a stopa dobrze układa się na nierównościach. Co do przyczepności, to nie znam takich butów, które nie ślizgałyby się na gładkich i mokrych kamieniach.

Asics Gel Fuji Racer 3 ważą zaledwie 245g Dla jednych biegaczy waga obuwia jest bardziej istotna dla innych mniej. Ja uważam, że jeśli waży się 3, 5 lub 10kg więcej niż w przybliżeniu powinna wynosić nasza waga startowa, to o 100g lżejsze buty nie mają znaczenia. Ale dla zawodnika o optymalnych parametrach – sto gram to naprawdę dużo. Dlatego najlepiej pozbyć się zbędnych kilku kilogramów, zanim zacznie się przywiązywać wagę do ciężaru butów. Podsumowując – Racery to znakomite buty do szybkiego biegania w terenie. Na razie nie mogę się nimi nacieszyć i mam nadzieję, że starczą mi na kilkaset kilometrów. Cena tego modelu waha się od 250zł do 450zł

Slavo 65

Możesz również polubić…