20 start Edka Dudka w szwajcarskim Biel!

ŚWIĘTO BIEGANIA W SZWAJCARSKIM BIEL!!!

(Relacja Edwarda Dudka ze Szwajcarii)

Edek team - widok

W tym roku po raz 55 w szwajcarskim Biel/Bienne odbyło się światowe święto biegania, we wszystkich biegach wystartowało łącznie 4200 zawodników. Pierwszy bieg w Biel na 100 km odbył się 1959 roku, natomiast kobiety wystartowały 4 lata później. Setka w Biel to od lat największa impreza ultra na tym dystansie. W tej prestiżowej imprezie od lat udział biorą Polacy. W z związku z pojawieniem się wielu biegów górskich i ultra w Polsce, udział biegaczy z naszego kraju jest coraz mniej liczny. Od 21 lat ekipa Podbeskidzia stanowiła trzon zawodników z Polski, tym razem mocną ekipę przywiozło miasto Leszno, które podpisało partnerstwo z Biel/Bienne. W tym roku na starcie stanęło 23 Polaków ( 15 na 100 km )w Team Dudek 5 zawodników pobiegło na 100 km wśród nich najstarsi stażem Czesław Mędrala 21 biegi, oraz dwaj tegoroczni jubilaci Edward Dudek i Sylwester Klinowski, piąty bieg zaliczył Zenon Stępień i debiutował na 100 km Sebastian Jażdżewski. Weronika Dudek najmłodsza z naszej ekipy wystartowała na 21,5km nordic walking, Janusz Sobkowski pobiegł na 1/2 maraton, Maciej Pająkowski, który przed laty zaliczył już 100 km w Biel, tym razem pełnił rolę coach jadąc na rowerze jako serwisant Edwarda Dudka, Irena Dudek jako menażer odpowiadała za serwis foto.

E.Dudek z rodziną

Jest pogodnie 7 czerwca br. godzina 21:30 przyjeżdżamy do centrum pod Kongresshaus, ostatnie fotografie, na placu jak co roku od 21 lat Marta i Bogdan Malaszewski zaprzyjaźniona rodzina z Polski mieszkająca od 25 lat w Szwajcarskim Biiren. Do startu coraz mniej czasu, ostatnie pożegnania, cały nasz Team w komplecie z wyjątkiem serwisanta Maćka, który wraz z 500 rowerzystami udał się na 21 km do Lyss, gdzie serwismeni będą oczekiwali na swych zawodników. Ostatni buziak od Irenki i przedzieram się wraz z Sebastianem przez gąszcz zawodników i kibiców do linii startu, przed nami tańczące akrobatycznie piękne dziewczyny, zaczyna się odliczanie i punktualnie o 22:00 start ponad 900 uczestników biegu na 100 km. Pozostałe biegi maraton, 1/2 maraton, i jak nazywają to Szwajcarzy radosny marsz ( nordic walking) startuje 22:15. Na ulicach Biel tłumy i gorący doping, Tym razem zaczynam wolniej mając świadomość kontuzji biodra, jakiej nabawiłem się jeszcze w kwietniu. Dopiero w tym roku biegnąc wolniej na początku, zdałem sobie sprawę jakie trzeba pokonać podbiegi. Do bólu biodra doszła jeszcze niestrawność żołądkowa, która będzie mi towarzyszyła przez całe 100km. Mijam kolejne kilometry, na trasie sporo kibiców, oraz dużo festynów, na polach słychać tradycyjne dzwonki pasących się krów. Punkty żywnościowe dobrze zaopatrzone, ale mój organizm nic nie przyjmuje, tylko wodę i colę. Jest 17 km Arberg wspaniały zabytkowy drewniany most i jak zwykle bardzo dużo kibiców, są Polacy – rozpoznali mnie po czapce z orzełkiem i koszulce wzmaga się doping, na moście tradycyjnie fotoreportaży. To tu właśnie kończą swój bieg 1/2 maratończycy in.w. którzy wcześniej robili dodatkową rundę po mieście. Ból żołądka się nasila, po głowie chodzą różne myśli, (znając swój organizm sam nie wiem dlaczego dałem się skusić na tą Szwajcarską kolację w Sahligut kurczaka z ryżem i sosem), a do mety jeszcze bardzo daleko. Jest Lyss miasteczko rozglądam się za Maćkiem, po chwili mój serwisant jest już przy moim boku, przy rowerze biało czerwona flaga, słyszymy brawo Polska – to miłe. Biegnę dalej tempo jak dla mnie średnie, żeby nie powiedzieć słabe, po drodze co jakiś czas wyprzedzają mnie zawodnicy biegnący sztafetowo 100 km, oni też widząc napis Polska pozdrawiają i dopingują do dalszego biegu.

E.Dudek i ekipa

Na trasie wymieniamy z serwisantem Maćkiem spostrzeżenia, sam kiedyś to przebiegł więc ma obraz i pojęcie, on również twierdzi, że nie wiedział że taka ciężka jest ta trasa. Jest 56,5 km Kirberg drugi punkt gdzie można zakończyć bieg, ból żołądka jest nawet mocniejszy niż obolałe biodro. Świadomość, że to mój jubileuszowy bieg i że na mecie oczekuje żona Irena i Marta z Bogdanem podświadomie zmusił mnie do dalszego marszu. Teraz zaczyna się najtrudniejszy odcinek trasy, po raz pierwszy w ciągu tych 20 lat mam latarkę, którą oddał mi serwisant, bo na tym odcinku znowu nasze drogi się rozstają. Teraz samotnie pobiegnę przez 15 km, grobla Hoszymina, sam nie wiem jak kiedyś pokonywałem ten odcinek biegnąc dużo szybciej i bez lampy, gdzie wyrwy, korzenie z lewej strony rwąca rzeka Emme, a z prawej przepaść na 10 m i wystające kamienie, gałęzie drzew. Na dworze robi się szaro, kiedyś przed laty na tym odcinku było tak ciemno, że biegłem z rękami wysuniętymi przed siebie. Jestem w Gerlafingen, na kolejnym punkcie, biorę colę bo nic innego organizm nie chce przyjąć, podbiegam 50 m jest namiot w którym jest fest, wpadam do środka wylewam colę i zamieniam na kubek piwa, może to zmusi mój żołądek do pracy. Na 70 km już na swych partnerów czekają coach jest i mój Maciek. Do mety jednak jeszcze daleko, Maciek mnie pociesza jak może, a zegar nieuchronnie przesuwa swe wskazówki. Jest Bibern – 76,5 km ostatni punkt na którym można zakończyć wyścig, do mety dużo i mało, ale teraz zaczyna się ponad kilometrowa wspinaczka, a potem to już tylko z górki i płaskie. Tego podbiegu nawet nie próbuję wybiec, idąc trzymam się za brzuch, czuję się obolały i prawie zrezygnowany, na szczycie zdobywam się jednak na trucht. Biegnąc nad rzeką Aare na 88 km dochodzi mnie wspaniałe małżeństwo Lidka i Leszek Walczak z Leszna. Po chwili siadam na ławeczce i wpatrując się w nurt rzeki uświadamiam sobie, że z zaplanowanego czasu na dzisiejszy dzień to nici. Proszę serwisanta o łyk piwa i powoli zaczynam iść do kolejnego punktu w Biiren. Słonko świeci coraz mocniej (przed laty to sobie żartowałem, że nie chcę się opalać na biegu), kolejny most nad kanałem i teraz to już tylko wzdłuż Niadu-Biiren-Kanal. Widzę napis 95 km, dokładnie pamiętam te kilometry z ubiegłego roku, gdzie z Krzyśkiem Czupryną biegliśmy razem, jak one się ciągły. Cały czas Maciek mnie pociesza, że to już blisko, jeszcze się zrywam mijam dwóch kolejnych zawodników, jeszcze tylko 3 podejścia i już meta, widać namiot. Ostatni zryw w namiocie otrzymuję, naszą flagę, Maciek wyciąga swoją z roweru, po chwili się zatrzymuję, ktoś krzyczy że to jeszcze nie meta, biegnę dalej, robią fotki znów się zatrzymuje, ale to również nie finisz, okazuje się że meta jest za 30 m, spiker zapowiada Edward Dudek Polonia jest medal i piwo bezalkoholowe.

Edek na mecie

Są pierwsze gratulacje, od żony Ireny, znajomych Marty i Bogdana Malaszewskich, braci Janusza i Zbyszka Sobkowskich, oraz od serwisanta Maćka Pająkowskiego. Na mecie miła niespodzianka, jest były proboszcz z Biel, który przez 18 lat odprawiał nam mszę św. Chwila oddechu i wrażenia z trasy, udaję się z Martą do biura zawodów po zasłużony złoty medal za 20 ukończonych biegów na 100 km w Biel/Bienne oraz dyplom i koszulkę finiszera. Jest jeszcze jedna niespodzianka, zaproszenie na godzinę 17:00 na główną scenę po odbiór upominku. Najlepszy z Polaków, a zarazem Team Dudek był Zenek Stępień 13 generalnie i 2 m-ce w M-50 z czasem 8:27,25, Edward Dudek M-55 40 m-ce czas 12:38 , Czesław Mędrala M-65 8 m-ce czas13:07, Sylwester Klinowski M-55 47 m-ce czas 13:08, Sebastian Jażdzewski M-30 39 m-ce czas 14:03 , Janusz Sobkowski 1/2 maraton M-60 8 m-ce Wreonika Dudek 21,5 km nordic wal king pokonała w 3:12. O godzinie 17 na scenie wśród 5 wyróżnionych znaleźli się Edward Dudek i Sylwester Klinowski za ukończone 20 – 100 km biegów, otrzymali stosowne dyplomy, suweniry i certyfikaty na darmowy przyszłoroczny start w Biel/Bienne, oraz po pięknej róży, a przy okazji oczekiwania na dekoracje poznali znanych przed laty supermaratończyków z Nidau Leo Bleuel, który ma na koncie ukończonych 18 – 100 km w Biel. Wieczorem w Sahligut odbył się uroczysty bankiet na cześć Jubilatów Edwarda i Sylwka w którym tradycyjnie uczestniczyli Marta i Bogdan Malaszewscy i cały Team Dudek. Było bardzo rodzinnie i przyjemnie i jak zwykle pojawiły się propozycje z zaproszeniem na kolejny 100 kilometrowy bieg. W imieniu całego Teamu Dudek składam podziękowanie firmie Mirosława Lańczyka NAUKA JAZDY za wypożyczenie busa na wyjazd do Szwajcarii.

Baca

Strona zawodów: http://www.100km.ch

Możesz również polubić…