Pierwszy wiosenny weekend biegowy

„Jestem smutny jak sanki na wiosnę” – tak wczoraj w telewizji stwierdził Andrzej Poniedzielski. Ja również daleki jestem od oznak radości, ale nie smucę się z tego samego powodu, co topniejący bałwan na wiosnę lub narty schowane na kilka miesięcy do ciemnej piwnicy. Trudno to nawet nazwać smutkiem. Trafniejszym określeniem byłoby zmartwienie. Ostatni tydzień, do którego jeszcze dojdą dwa, może trzy dni z bieżącego, to wymuszona przerwa w bieganiu spowodowana silnym przeziębieniem. Na najbliższy weekend miałem zaplanowane dwa starty. Mógłbym je odpuścić, nikt mnie do nich nie zmusza, bo nie mam trenera, sponsora, nie należę do żadnego klubu, nic nie muszę udowadniać – po prostu luzik. Ale sami wiecie jak to jest z naszymi startami. To dobra zabawa, z której szkoda rezygnować. Poza tym można wreszcie spotkać znajomych mieszkających w innej części świata, z którymi od wielu miesięcy utrzymywało się jedynie kontakty telefoniczne lub przez internet. Jest jeszcze jeden plus startów w zawodach – w warunkach „bojowych” można sprawdzić efekty naszych wielotygodniowych treningów. Na tych imprezach raczej tego nie zrobię, bo pisząc te słowa leżę w łóżku, ale liczę na to, że zdążę zrobić lekki trening lub dwa, przed planowanymi zawodami i nie będzie tak beznadziejnie.

Zam zag 3

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim (Dolny Śląsk)

W sobotę „Bieg Rycerski na Zamek Grodno” w Zagórzu Śląskim. Kameralne zawody  organizowane są przez Wałbrzyski Klub Biegacza na dystansie 8km Startujemy z centrum Zagórza w kierunku zamku, a dalej przebiegając przed murami twierdzy, zmierzamy w głąb lasu. Leśnymi, a następnie polnymi ścieżkami zbiegamy poniżej tamy wodnej w Zagórzu, by stromym zboczem wspinać się na tamę, przez którą biegnąc widzimy wody zbiornika po lewej stronie. Zbiegając z kamiennej tamy, skręcamy w lewo i spacerową ścieżką, trawersującą brzeg jeziora, dobiegamy do zrujnowanego ośrodka wypoczynkowego i nieczynnej, a dawniej bardzo popularnej restauracji „Wodniak” Za jej murami zaczyna się nasza ostatnia, kilkusetmetrowa wspinaczka, skalną ścieżką prowadzącą pod górę w kierunku zamku, gdzie znajduje się meta zawodów. Tak w skrócie wygląda trasa terenowego biegu, na który zapraszam, bo okolice są ciekawe, a po zawodach można wejść na wieżę zamkową, delektować się wspaniałym widokiem jeziora, okolicznych wzniesień, dalej położonych Gór Wałbrzyskich i Sowich.

Bieg Rycerski na Zamek Grodno (wpisowe 15zł) – http://www.idol-wkb.pl

Kamienna głowa (kamienna góra brama ZUS

Kamienna głowa nad bramą ZUS w Kamiennej Górze

W niedzielę – „Zdobywca Góry Parkowej” w Kamiennej Górze. Druga edycja biegu, ale istotnie różniąca się od pierwszej. Przede wszystkim dwa razy dłuższą trasą, wynoszącą 10km. Mam nadzieję, że nikogo to do biegu nie zniechęciło. Dwie pętle po 5km każda, prowadzą przez tajemnicze podziemia i alejki parku miejskiego. Podbiegi i zbiegi tworzą górski profil zawodów, ale dzięki temu wielu „asfaltowych” biegaczy, będzie mogło zrobić porządny trening siły biegowej, biorąc udział w zawodach. Taki trening każdemu jest potrzebny, bez względu na to, czy biega w górach, po asfalcie bez większych przewyższeń, czy leśnych ścieżkach. W niedzielę chciałem uczestniczyć w zawodach, a później zrobić trochę zdjęć dla portalu http://www.e-gory.info, a jak znajdzie się jeszcze trochę czasu, udać się na wycieczkę do rynku, w którym jest dużo ciekawych kamieniczek do obejrzenia i godnych uwiecznienia na fotografii.

 Strona biegu (wpisowe w dniu zawodów 30zł) http://zdobywcaparkowej.wordpress.com

Nigdy nie myślałem, że przyjdzie taki czas, w którym będę z zazdrością patrzył na biegnącego człowieka. Niestety jeszcze dwa dni muszę poczekać i może uda mi się ruszyć na ulubione ścieżki biegowe. Na zawodach będzie kiepsko, ale mam nadzieję, że będę mógł w nich uczestniczyć. Celowo podałem wielkość opłat startowych, bo okazuje się, że wcale nie musi być drogo. Wpisowe na bieg w Kamiennej Górze wynosiło w pierwszym terminie tylko 20zł, a dla miejscowych jeszcze taniej. I co, można zrobić imprezę nie zdzierając z uczestników skóry? Można.

Slavo 65

Możesz również polubić…