2018 rok i majowe bieganie w Rumunii ;)

Kilka lat temu planowałem ogarnąć blogową działalnością wszystkie biegi w Europie. Ale okazało się, że to gigantyczny temat i nieświadomie porwałem się z motyką na słońce. Z niesmakiem wycofałem się z moich planów, ponieważ aktualizacja terminów imprez oraz sprawdzanie, czy coś nie zmieniło się na danych zawodach, np. nie doszedł dodatkowy dystans lub nie zmieniono długości trasy biegu – pochłaniało niesamowitą ilość czasu i zaległości zaczęły się nawarstwiać. Postanowiłem ograniczyć się do wrzucania bieżących informacji o zagranicznych biegach na które się natknę. Zrobić skrócony kalendarz biegów w Czechach, na Słowacji oraz w Rumunii i umieścić w dziale „Linki” – przekierowania na strony www zawodów w innych częściach Europy.

Dzisiaj podaję terminy kilku rumuńskich imprez:

05.05.2018r. Ecomarathon Mouieciu de Sus > https://www.ecomarathon.ro

Spójrzcie na trasę biegu. Wygląda na bardzo ciekawą. Trzy pętle prowadzące przez różne stoki przylegające do miejscowości z której rozpoczynają się i kończą zawody. Na zdjęciach znajdujących się na stronie zawodów zauważycie jak niesamowicie strome są zbiegi i wymagająca wspinaczka.

19.05.2018r. – Transylvania100K > http://www.transylvania100k.com

W tym roku miałem przyjemność startować w tej imprezie na dystansie 50km, który dla mnie okazał się kilka kilometrów dłuższy. Po prostu zdobyłem o jedną górę za dużo. Góry Bucegi to wspaniały i wymagający teren, a w maju podczas biegu można zmierzyć się z pogodą stanowiącą krótki przegląd tego, co może przytrafić nam się przez cały rok: śnieg, deszcz, grad, mróz, upał, porywisty wiatr… Ja trafiłem również na burzę, trwającą zaledwie przez chwilę. Dlatego to co było na trasie zawodów rok wcześniej, może być nie aktualne w kolejnej edycji. W 2016 roku w górnych partiach Gór Bucegi zalegał śnieg, niemal na całej powierzchni, a w tym roku było go znacznie mniej, lecz trudno mi ocenić, czy dzięki temu bieg był łatwiejszy, czy trudniejszy… Od 2018r. będzie można prowadzić rywalizację na nowym 80km dystansie.

Na zdjęciu ja i Robert Czapiga (Nowa Ruda) Na 30km miałem nad Kolegą sporą przewagę, lecz ostatecznie to On był przede mną pół godziny wcześniej na mecie. Życie, po prostu życie!

 —

26.05.2018r. – Maraton Apuseni > http://maratonapuseni.ro

Góry Zachodniorumuńskie (Apuseni lub Munţii Apuseni – „Góry Zachodnie”) – łańcuch górski w Karpatach, na terenie Rumunii. Najwyższym szczytem jest Curcubata Mare (1847m n.p.m.) w Masywie Biharu. Góry tworzy centralny masyw krystaliczny otoczony młodszymi skałami osadowymi, ważnym składnikiem są również młode skały wulkaniczne. Na terenie gór można spotkać wiele jaskiń. Ciekawe informacje na temat tego regionu znajdziecie tutaj > http://karpaty.travel.pl/gory-zachodniorumunskie-gory-apuseni/

Slavo 65

Możesz również polubić…