Aplikacja RATUNEK

Aplikacja RaTunek 2 na BG

Aplikacja przyda się każdej osobie przebywającej w górach, a my biegacze jesteśmy bardziej narażeni na urazy od innych, bo szybko pokonujemy teren i przeważnie poruszamy się na znacznie dłuższych dystansach, dlatego o kontuzję uniemożliwiającą dalszą wędrówkę nie trudno.

Geneza pomysłu i działanie aplikacji Ratunek

Z doświadczenia Górskich Służb Ratowniczych wynika, że bardzo często osoba zgłaszająca potrzebę pomocy nie potrafi dokładnie określić miejsca w którym się znajduje.

Tak opisuje sytuacje, z którymi na co dzień mają do czynienia ratownicy, Mariusz Zaród, naczelnik Grupy Podhalańskiej GOPR: „Często tracimy sporo czasu na ustalenie domniemanego miejsca wypadku. Jeżeli to się nie uda, ratownicy muszą rozpocząć akcję ratunkową od znalezienia osoby poszkodowanej. Im poważniejszy wypadek, większe zagrożenie zdrowia i życia, tym potrzeba szybszego dotarcia ratowników. Jeżeli ratownicy wiedzą, gdzie znajduje się osoba poszkodowana, zmierzają wprost do niej i nie muszą wcześniej prowadzić akcji poszukiwawczej”.

Rozwiązaniem jest aplikacja Ratunek, która pozwala na wzywanie pomocy poprzez automatyczne połączenie telefoniczne ze Służbą Ratowniczą oraz przesłanie przy pomocy SMS w trakcie rozmowy, informacji o dokładnej lokalizacji (do 3 m) osoby poszkodowanej. Dodatkowo, użytkownik ma możliwość uzupełnienia Książeczki Medycznej o najważniejsze informacje o swoim aktualnym stanie zdrowia oraz podanie numeru telefonu do osoby, którą chce powiadomić w razie wypadku. Dzięki tym funkcjom aplikacji, ratownicy od razu będą wiedzieć, gdzie należy udać się z pomocą, będą dysponować większą wiedzą i możliwością kontaktu z poszkodowanym. Pozwoli to na udzielenie adekwatnej pomocy, znacznie szybciej a przez to skuteczniej!

Dodatkowo w sytuacjach, w których turysta zabłądził, ratownik przyjmujący zgłoszenie, znając jego położenie, będzie mógł mu powiedzieć gdzie ma bezpiecznie dojść. Pozwoli to uniknąć akcji poszukiwawczej.

Paga Solutions we współpracy z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym i ich wieloletnim partnerem technologicznym, operatorem telefonii komórkowej Plus, opracowała aplikację komórkową Ratunek, która ma zwiększyć bezpieczeństwo turystyki górskiej, a także komfort i skuteczność pracy służb ratowniczych.

Jeśli masz jakieś pytania skontaktuj się z nami

Jan Paweł Rościszewski

Strona programu > http://www.ratunek.eu

Możesz również polubić…