MP w Biegu Anglosaskim – Międzygórze

01.MP Międzygórze - start 2015

W dniach 25-26 lipca w Międzygórzu na Dolnym Śląsku odbyły się Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich Stylem Anglosaskim. O miejsce na podium rywalizowały zawodniczki i zawodnicy w kategoriach: seniorskiej, juniorskiej oraz młodzików. Podczas zawodów została wyłoniona kadra kraju na Mistrzostwa Świata. Impreza w Międzygórzu była dużego formatu, bo oprócz Mistrzostw Polski rywalizowano w: XXIII Ogólnopolskim Biegu Śnieżnickim, Małym Biegu Śnieżnickim oraz Igrzyskach Dzieci i Młodzieży w Biegach Górskich. Opłata startowa na tak ważnej imprezie nie była wysoka i wynosiła od 10zł do 50zł, a w dzień startu należało zapłacić podwójną stawkę. Poszczególne kategorie wiekowe miały do pokonania dystanse o różnej długości i przewyższeniu. Od krasnali (ur. w 2006 roku i młodsi) – 120 m + 10 m, do seniorów (ur. w 1995 roku i starsi) – 11,4 km + 944 m – 944 m. W sobotę, 25 lipca starty zaczęły się o godz. 11:00, a dzień później o godz. 10:15.

W 2000 roku w Międzygórzu zostały przeprowadzone Mistrzostwa Europy w stylu anglosaskim. Tytuł Mistrzyni Europy wśród kobiet wywalczyła wówczas Izabela Zatorska, jedna z najlepszych zawodniczek biegów górskich w Polsce i na Świecie. Zawody rozgrywane w takim miejscu to również okazja poznania ciekawej, typowo alpejskiej zabudowy Międzygórza – miejscowości położonej wzdłuż dwóch dolin rzecznych z licznymi ośrodkami pobytowymi. Międzygórze to dogodna baza wypadowa w położony nieopodal masyw Śnieżnika. Poniżej wyniki MP oraz Biegu Śnieżnickiego:

MP w Biegu Anglosaskim 2015

Bieg Śnieżnicki 2015 – wyniki

Niestety w tym roku również nie mogłem wybrać się do Międzygórza na zawody. Właściwie mogłem pojechać, lecz bez przygotowania nie widziałem w moim starcie sensu (treningi wznowiłem dopiero w czerwcu) i nie chciałem stawać do walki z najlepszymi zawodnikami z kraju, bo nawet tłem dla nich bym nie był. Co nie znaczy, że boję się takiej rywalizacji. Dobrze jest od czasu do czasu skonfrontować swoje możliwości z najlepszymi zawodnikami. Jednych taki start zdołuje, a innych zachęci do cięższej pracy. Szkoda, że z mojego jak najbardziej górskiego miasta, gdzie terenów do górskich treningów nie brakuje, nie ma zbyt wielu chętnych do rywalizacji z krajową czołówką na krótkich i średnich dystansach. Większość terenowych biegaczy Wałbrzycha skupia się na biegach ultra i tutaj są wyraźne postępy, ale do krajowej czołówki również bardzo daleko. Jedynymi liczącymi się w kraju biegaczami górskimi, którzy potrafią ze skutkiem powalczyć z najlepszymi, są Marek Swoboda i Piotr Holly, niestety to jedyni zawodnicy z miasta prezentujący bardzo wysoki krajowy poziom.

03.MP Juniorzy

Na MP 2015 wystartowało dwóch zawodników z Wałbrzycha. W kategorii seniorów Piotr Holly (1983), a w kategorii juniorów Jakub Janiszewski (1997) LKS Górnik Wałbrzych. Piotr Holly nie ukończył biegu, a Jakub Janiszewski zajął 8 pozycję w swojej kategorii.

Z relacji Darka Kalisza towarzyszącego wałbrzyskim zawodnikom dowiedziałem się, że trasa zawodów była bardzo wymagająca, a chwilę po starcie nastąpiła ulewa, dzięki czemu trasa stała się jeszcze trudniejsza do pokonania.

04.Janiszewski Jakub MP MIędzygórze

Janiszewski Jakub – LKS Górnik Wałbrzych na trasie zawodów.

W rywalizacji juniorek młodszych brało udział 8 zawodniczek, a w kategorii juniorek – 7. Juniorów młodszych – 5, a juniorów – 8. Seniorek na starcie do rywalizacji w MP stanęło – 15, a seniorów – 40-tu.

Zdjęcia do wpisu udostępnił Darek Kalisz.

Slavo 65

Możesz również polubić…