Mała WB w Rudawach Janowickich ;)

01.Rudawy

Sokoliki widziane ze Starościńskich Skał.

Jak na wycieczkę biegową trasa troszeczkę za krótka, lecz brak czasu nie pozwolił na dłuższe wybieganie, ale musiałem zajrzeć w te piękne góry koniecznie, bo już się za nimi stęskniłem. Pogoda jak na końcówkę grudnia w tym roku jest wyśmienita i trzeba było to wykorzystać. Dlatego ograniczyłem dzisiejszą wyprawę do wędrówki znanymi sobie ścieżkami. Najpierw większa pętla z parkingu na Przełęczy Karpnickiej przez Starościńskie Skały do Zamku Bolczów i zielonym, krótszym szlakiem powrót na przełęcz. Następnie z przełęczy na Sokolik oraz Krzyżną Górę i powrót do parkingu. W sumie niewiele 17km, ale teren piękny i warto było zajrzeć w Rudawy Janowickie nawet na niewielkie wybieganie.

02.Rudawy

Widok ze Starościńskich Skał w drugą stronę.

Rudawy Janowickie to niewielki masyw górski, długości 18km i powierzchni około 90km kwadratowych. Najwyższym szczytem Rudaw jest Skalnik (945m) znajdujący się w południowej części gór. Ze Skalnika rozciąga się wspaniały widok na okolice. Widać stąd Rudawy Janowickie z charakterystycznymi wzniesieniami Gór Sokolich, masyw Karkonoszy, Góry Izerskie i Góry Kaczawskie, a na jednym ze stoków Skalnika znajduje się unikatowe gołoborze. Rudawy to pasmo górskie w Sudetach Zachodnich, ograniczone dolinami Świdnika od południa, Jedlicy i Łomnicy od zachodu, Bobru od północy i Sieniawy od wschodu. Środkiem pasma biegnie główny spłaszczony grzbiet – od Rudnika (853m) przy Przełęczy Kowarskiej, poprzez Bobrzak (839m), Skalnik (945m), Bielec (870m), Dziczą Górę (881m), Wołek (878m), do Zamkowego Grzbietu w okolicach Janowic Wielkich. W Rudawach Janowickich położonych jest kilka wsi, dawniejszych osad górniczych i pasterskich. Przez góry przebiega niewiele dróg jezdnych, ale za to przez ich teren przechodzą liczne szlaki turystyczne. Od 1989r. większość obszaru Rudaw Janowickich stanowi Rudawski Park Krajobrazowy z dwoma rezerwatami ścisłymi.

03.Rudawy

Malownicze ruiny Zamku Bolczów.

Pod granitową okrywą góry zawierają liczne skały metamorficzne, pozwalające eksploatować w przeszłości (od XIV do XX w.) miedź, arsen, ołów, żelazo, złoto i srebro. Dolomity i amfibolity wydobywane są nadal. Niemal całe góry pokrywa las świerkowy, urozmaicony bukiem, wiązem, jaworem i dębem. W całych Rudawach można spotkać różnorodne skałki, tworzące często skomplikowane labirynty. Do ciekawszych należy Skalny Most, Skalne Bramy, Krowiarki, Starościńskie Skały, Piec, Fajka i wiele innych. Dlatego obszar ten jest ulubionym miejscem, licznie przybywających tu miłośników wspinaczki skałkowej.

04.Rudawy

Zagłada polskich lasów nabiera rozpędu!!! Niedługo nawet do takiego kołka nie będzie można się przytulić, bo po prostu nic już nie będzie!

Położenie i dojazd:
Rudawy Janowickie stanowią obszar położony pomiędzy Kotliną Jeleniogórską a Kotliną Kamiennogórską. Od północy graniczą z doliną Bobru oddzielającą je od Gór Kaczawskich, a od południa z Doliną Świdnika i Przełęczą Kowarską.

05.Rudawy

Schronisko „Szwajcarka”

Dotrzeć tu można linią kolejową łączącą Wrocław przez Wałbrzych z Jelenią Górą. Najlepiej wysiąść w Janowicach Wielkich, skąd można najszybciej dostać się do serca tych gór. Innymi stacjami dogodnymi do odwiedzenia poszczególnych rejonów Rudaw są Marciszów i Trzcińsko.

07.Rudawy

Na punkcie widokowym znajdującym się na Sokoliku.

Samochodem można dojechać do samego centrum gór. Na przykład na Przełęcz Karpnicką z Janowic Wielkich, skąd jest niedaleko do Gór Sokolich i znajdujących się na nich znakomitych punktach widokowych. Od strony Kamiennej Góry można dojechać do miejscowości Czarnów skąd jest blisko do największego szczytu Rudaw – Skalnika. Od strony Marciszowa można dojechać do miejscowości Wieściszowice, aż do parkingu pod lasem, skąd dzieli nas kilkaset metrów wędrówki do pięknych kolorowych jeziorek. Dla turystów z Dolnego Śląska rejon Rudaw Janowickich nie stanowi tajemnicy. Inni turyści przybywający w tą część naszego kraju, zwiedzają Karkonosze nie zwracając nawet uwagi na te piękne góry. Rudawy Janowickie polecam każdemu kto zajrzy w ten zakątek Polski, szczególnie że góry te różnią się swoją urodą i klimatem od niedalekich Karkonoszy. Zajrzyjcie tutaj chociaż na jeden dzień, a zaręczam że będziecie zachwyceni.

W tak pięknym rejonie są również imprezy biegowe na które warto się wybrać:

RUDAWSKA WYRYPA (BNO) > http://www.rudawskawyrypa.pl

BIEG EXTRA 15 PAŁACU WOJANÓW (15km – teren) > http://www.biegextra.pl

Źródło: www.dzpk.pl – walory kulturowe i turystyka w rejonie http://przyroda.polska.pl– ekosystem oraz budowa geologiczna i ukształtowanie

Slavo 65

Możesz również polubić…