Icebug Pytho BUGrip – test

Zima nadciąga nieuchronnie i nigdy nie wiadomo jak dużo śniegu spadnie, jak mocny będzie mróz i ile potrwa. Po prostu nie wiadomo jak będzie tym razem. Dlatego jeśli nie chcesz robić przymusowej przerwy w treningach, powinieneś kupić odpowiednie obuwie. Tak na wszelki wypadek. W ubiegłym sezonie takich butów nie posiadałem i bardziej przemęczyłem, niż przetrenowałem zimowe miesiące, biegając w letnich butach.  Treningi szybkości, na którym najbardziej mi zależało musiałem odpuścić na wiele tygodni. Na skutych lodem i przysypanych śniegiem leśnych ścieżkach, szybkie bieganie byłoby zbyt niebezpieczne. Nie poddawałem się i biegałem wytrwale, a wkrótce nadwyrężone ścięgna i stawy odmówiły posłuszeństwa. Bieganie wielu kilometrów w takich warunkach z dodatkowo napiętymi mięśniami, gotowymi do obrony przed upadkiem było bardzo wyczerpujące. Musiałem przerwać treningi. Na przewlekłą kontuzję zapracowałem sobie brakiem doświadczenia i odpowiedniego obuwia. Dlatego postanowiłem kupić buty do biegania w ciężkich warunkach. Takich jak woda, błoto, śnieg, lód oraz mróz. Mój wybór padł na buty szwedzkiego producenta Icebug model Pytho BUGrip. Obuwiem spod znaku żuka zainteresowałem się dzięki Jarkowi z Oławy. Nabył on wcześniej Icebugi do biegania w terenie, model Heros oraz do poruszania się w ekstremalnych warunkach Pytho BUGrip. „Herosy” sprawdził na trasie „Maratonu Beskidy” i był z nich bardzo zadowolony.

Otwierając pudło przyniesione przez kuriera ujrzałem ciekawe, seledynowe, solidnie wyglądające obuwie. W porównaniu z Salomonami czy butami Inov wyglądają skromnie, ale w końcu nie mają iść na konkurs piękności, tylko powędrować w teren. Mnie się spodobały. Design umiarkowany, ale gustowny, a duży symbol żuka na zewnętrznej stronie buta dodaje im charakteru. Jeśli spojrzymy na „podwozie” to od razu wiadomo, że nie są to buty na salony. Drapieżnego wyglądu dodaje im 17 stalowych kolców umieszczonych w podeszwie. Icebugi prezentują się solidnie, ale nie są ciężkie, ważą tylko 358g.

Nazajutrz ruszyłem w teren. Śniegu i lodu jeszcze nie ma, ale próbne kilometry trzeba zrobić. Na pierwszy bieg wybrałem 15km trasę z 5km asfaltowym odcinkiem. Chciałem sprawdzić jak buty sprawują się na twardej nawierzchni. Pozostałą część trasy zaplanowałem po szutrze, leśnych ścieżkach oraz kamiennym trakcie z kilkoma zbiegami i podbiegami. Pierwsze wrażenie po przebiegnięciu kilkuset metrów pomiędzy budynkami – siedemnaści stalowych kolców w każdym bucie musi hałasować i nie ma co łudzić się, że będzie inaczej. Nie należy jednak dramatyzować. Hałas jest wyraźny w terenie zabudowanym. Na otwartej przestrzeni, nie jest już tak uciążliwy, a po kilkuset metrach przestaniecie na niego zwracać uwagę. Poza tym „Pythony” to buty do biegania w terenie, a nie do spacerów po mieście. Przebiegłem kilka kilometrów asfaltem i nie czułem żadnego dyskomfortu. Stalowe kołki tak wkomponowano w podeszwę, że nie są odczuwalne przez stopy. Krótki test na twardej nawierzchni Icebugi zdały znakomicie. Dalej biegłem polną drogą docierając do lasu. Kilkaset metrów kamiennym traktem i ostry zakręt w lewo. Wbiegłem na bardzo wąską ścieżkę wijącą się wśród korzeni i opadającą ostro w dół do rzeki. Na tym odcinku dobra przyczepność była najlepiej odczuwalna. Nie ślizgałem się na stromej ścieżce pełnej igliwia, korzeni i mokrej trawy. Tak jak ma to miejsce w przypadku butów o złej przyczepności. Mogłem nawet przyspieszyć, bez obawy, że się pośliznę na mokrej ścieżce. Dalej droga wiodła po różnej nawierzchni, na której biegło się bez problemu. Na wstępnym teście buty nieźle wypadły. Icebugi Pytho BUGrip to solidne obuwie o mocnej konstrukcji. Wygodne i dobrze trzymające się na każdej nawierzchni.  Zakładając na nie „BUGweby” dodatkowo chroniące nas przed wpadaniem do butów śniegu, kamieni, piachu lub błota, śmiało możemy ruszać w teren.

Wyłącznym dystrybutorem butów Icebug na Polskę jest spółka MS Produkt 
Oficjalna strona firmy >>> http://www.icebug.pl
Buty możecie zamawiać bezpośrednio u dystrybutora 🙂
 

[youtube f1ZRrwhFDFc nolink]

Może Ci się również spodoba